Runner-cyborg surprins olimpiada

Africa de Sud alergător Oscar Pistorius, prima dată în istoria participării la Jocurile Olimpice. El a terminat al doilea în proteză în loc de ambele picioare, merge în semifinale de competiții în 400 de metri în Londra.

La 25 de ani, de patru ori sprinter paralimpic a devenit primul cyborg, a recunoscut înainte de performanță la Jocurile Olimpice. ieșire Pistorius la începutul stadionului Olimpic din Londra întâmpinat cu ovații în picioare. Sportivul a alergat distanța în 45,44 secunde, a pierdut doar patru zecimi de secundă câștigătorului - Luguelín Santos din Republica Dominicană. Stadionul literalmente răcni bun venit runner-out Cyborg în semi-finale, rezultatul unei astfel de public puternic, evident, nu se aștepta de la el.

Sprinter nu-și ascunde entuziasmul său după concurs olimpic. „Nu știu să plâng sau să fie fericit. A fost un astfel de amestec de emoții. Multe mulțumiri tuturor celor care m-au sprijinit. Multumesc mult pentru familia mea, am văzut mulțimea bunica mea, a fost o experiență uimitoare. Publicul este uimitor. Am atât de mult timp rulează în jurul valorii în Marea Britanie, aceasta pentru mine ca acum un al doilea acasă“, - citează BBC Pistorius.

Oamenii de știință estimează că, din cauza protezei de la rezultatul său în cursa ar trebui să se scade 10 secunde timp de 400 de metri, astfel încât să fie comparabil cu rezultatele sportivilor fără dizabilități. Disputele dacă proteze din fibră de carbon ajuta la Pistorius au fost cauzate de proprietățile speciale ale acestui material, și încă mai continuă la această zi. La Jocurile Olimpice de la Londra Pistorius va lua parte la contoarele 4x400.